Iniekcja ciśnieniowa i krystaliczna to metody izolacji, które są skuteczne w zapobieganiu występowania wilgoci w budynku, a wybór między nimi zależy od specyfiki problemu i preferencji klienta. Na czym polega iniekcja ciśnieniowa? Czym charakteryzuje się iniekcja krystaliczna i kiedy warto ją wykonać? Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu, w którym odpowiadamy na te pytania. Życzmy udanej lektury.
Na czym polega iniekcja ciśnieniowa?
Iniekcja ciśnieniowa to bezinwazyjna metoda, która pozwala wyeliminować przyczyny problemów z przeciekami i wilgocią. Polega ona na wprowadzeniu przez szereg nawiertów iniektu, który po stężeniu wzmacnia i uszczelnia konstrukcję. Iniekcja ciśnieniowa dobrze sprawdza się przy naprawie dużych uszkodzeń, takich jak pęknięcia, czy szczeliny w budynkach. Dużą zaletą iniekcji ciśnieniowej jest brak konieczności rozkopywania fundamentów. Dzięki temu można uniknąć poważnych prac ziemnych i rozbiórkowych, gdyż cały proces odbywa się wewnątrz budynku. Dodatkowo iniekcja ciśnieniowa charakteryzuje się szybkością wykonania i daje natychmiastowy efekt w postaci zaizolowania lub uszczelnienia przecieku.
Kiedy warto wykonać iniekcję krystaliczną?
Iniekcja krystaliczna to metoda, która polega na wstrzykiwaniu specjalnej wodoodpornej mieszanki do uszkodzonego obszaru. Najczęściej składa się ona ze zmielonych kruszyw, cementu i dodatków, które w kontakcie z wodą tworzą kryształy. Dzięki temu możliwe jest wypełnienie drobnych pęknięć i nieszczelności. Iniekcję krystaliczną najczęściej stosuje się w murach zawilgoconych z powodu kapilarnego podciągania wody. Podczas iniekcji krystalicznej tworzy się tak zwaną przeponę, czyli izolację poziomą, która odcina podciąganie kapilarne wody i zapobiega przenikaniu wody.