izolacje
fundamentów

Jak wygląda
izolacja pozioma fundamentów?

Ten rodzaj prac ma przede wszystkim zabezpieczyć mury oraz dom przed właściwością, która fachowo nazywa się podciąganiem kapilarnym. To nic innego, jak wspomniana już we wstępie tendencja ścian do zasysania wody w górę, przez co dostaje się ona na wyższe kondygnacje budynku. Izolacja pozioma fundamentów jest przez nas stosowana po to, aby — nawet w przypadku przeniknięcia wilgoci do murów — ściany parteru pozostały suche i nie były narażone na powstawanie pleśni oraz grzybów.

Izolacja fundamentów pozioma jest umieszczana w dwóch miejscach: między ławą i ścianą fundamentową oraz w miejscu łączenia się ściany fundamentowej ze ścianą budynku. W pierwszym przypadku zapewniamy fundamentom ochronę przed przenikaniem wilgoci od spodu, od strony ławy. W drugim zabezpieczamy parter, gdyby woda i wilgoć jednak znalazły dostęp do murów. Ważne jest to, aby na styku ścian izolacja przeciwwilgociowa fundamentów była ściśle połączona z izolacją podłogi, nawet jeśli istnieje różnica poziomów. Każda przerwa to potencjalne drzwi dla wilgoci.

izolacja pozioma fundamentów
izolacja pionowa fundamentów

Jak odbywa się izolacja pionowa fundamentów?

Jak nietrudno się domyślić, izolacja pionowa fundamentu jest przez nas nakładana na całej powierzchni ściany fundamentowej. To ona stoi na straży murów budynku, zabezpieczając je przed wilgocią, wodą opadową oraz gruntową, które z otulającej fundamenty ziemi próbują przeniknąć do wnętrza budynku. Aby byłą skuteczna, należy nałożyć ją fachowo i precyzyjnie, o co dbamy.

Izolacja fundamentu przede wszystkim musi szczelnie przylegać do murów na całej ich powierzchni. Byśmy mogli ją wykonać w taki sposób, należy starannie i dokładnie przygotować ścianę pod izolacje fundamentów. Warto o to zadbać, bo woda znajdzie każdą — nawet najdrobniejszą — lukę w izolacji.

Istotne jest również to, aby zewnętrzna izolacja fundamentu pionowa została przez nas odpowiednio zabezpieczona. Chodzi o ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi, o które nietrudno w przypadku zasypywania fundamentów. Od uderzeń kamieni i gruntu najlepiej ochroni mury styropian ekstrudowany czyli styrodur, który dodatkowo pełni rolę ocieplenia, ale są też inne możliwości, np. wykorzystanie folii kubełkowej.

Izolacja fundamentów
w starym domu

Prace izolacyjne dotyczące fundamentów nie ograniczają się jedynie do nowo powstających budynków. W przypadkach już istniejących nieruchomości również można je przeprowadzić, ale z oczywistych względów będą one wymagały większej ilości pracy. Izolacja fundamentu w starym domu zaczyna się bowiem od konieczności odkopania murów i uwaga — musimy to robić ostrożnie. Nie zawsze możemy naraz odkopać całe fundamenty, ponieważ, zwłaszcza w przypadku starych budynków, może to wpłynąć negatywnie na ich stabilizację i uszkodzić strukturę budynku. Należy wtedy odkopywać mury partiami.

Późniejsza izolacja ścian fundamentowych przebiega w ten sam sposób co w przypadku nowych nieruchomości, z tą jedną różnicą, że najpierw należy poczekać, aż fundamenty wyschną. Jak możemy się domyślić, cały proces może trwać dosyć długo — chyba że zdecydujemy się na osuszanie murów.

izolacja fundamentów w starym domu
izolacja przeciwwodna fundamentów
hydroizolacja fundamentów

Izolacja przeciwwodna fundamentów
— rodzaje

Jak już wspominaliśmy we wstępie, izolowanie fundamentów dzielimy na kilka rodzajów. Konkretnie trzy: lekkie, średnie i ciężkie. Aby dobrać odpowiednie do naszych potrzeb, wyjaśnijmy sobie krótko, czym się wyróżniają:

  • lekka izolacja pionowa ścian fundamentowych jest stosowana wtedy, kiedy poziom wody gruntowej znajduje się wyraźnie poniżej fundamentu. Skutecznie chroni mury przed wodą opadową i wilgocią, ale konieczne jest to, aby nieruchomość została wybudowana na gruntach łatwo przepuszczalnych, czyli wymienionych już piaskach i żwirach. W tym wypadku najczęściej stosowanym materiałem jest masa bitumiczna do izolacji fundamentów;
  • średnia izolacja przeciwwilgociowa fundamenty chroni lepiej. Podobnie jak poprzednią, tę też stosuje się w przypadku, kiedy woda gruntowa znajduje się poniżej poziomu fundamentów, ale nie ma konieczności otaczania jej przepuszczalnym gruntem. Wytrzyma starcie z zalegającą wodą, np. w przypadku, kiedy budynek otoczony jest gliną (czyli gruntem spoistym);
  • na koniec pozostały ciężkie izolacje fundamentów. Cechują się absolutną szczelnością, a ponadto wytrzymałością mechaniczną. Stosuje się je bowiem w przypadkach, gdy budynek musimy zabezpieczyć przed wodą naporową.

Jak widać różne są metody, którymi może zostać wykonana dobra izolacja fundamentów Cennik usług tego rodzaju jest uzależniony od wielu czynników. Możemy wśród nich wyróżnić: powierzchnię budynku, materiał zastosowany do izolacji oraz rodzaj i ilość koniecznej pracy. Dlatego aby dowiedzieć się szczegółów na temat konkretnych kosztów, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego w celu zlecenia wykonania wyceny. 

izolacja fundamentów
bezpłatna wycena

Prace hydroizolacyjne powierzyli nam

logo miniekt
logo skanska
logo trzy korony
logo intacto
logo izoservice
logo impervius
logo aarsleff