Wilgoć i grzyby to powszechnie występujący problem, który powoduje szereg problemów. Najczęściej prowadzi on do osłabienia konstrukcji budynku, pojawienia się nieprzyjemnego zapachu, a nawet problemów zdrowotnych. Jak dokładnie wygląda diagnostyka zawilgocenia i zagrzybienia murów? Kiedy warto ją wykonać? Zapraszamy do zapoznania się z naszym wpisem, gdzie odpowiadamy na te pytania.
Jak wygląda diagnostyka zawilgocenia i zagrzybienia murów?
Pierwszym krokiem w diagnostyce zawilgocenia i zagrzybienia jest ocena występowania tych problemów. Wilgoć może pochodzić z różnych źródeł, takich jak przecieki wody, zła izolacja lub podciąganie wody z ziemi. W celu określenia źródła wilgoci wykonuje się pomiar wilgotności wewnątrz i na zewnątrz budynku. Najczęściej stosowaną metodą jest pomiar wilgotności względnej powietrza przy użyciu higrometru. Po określeniu źródła wilgoci należy przeprowadzić inspekcję powierzchni murów pod kątem obecności grzybów. Można je zidentyfikować na podstawie charakterystycznych cech, takich jak kolor, kształt i tekstura. Po określeniu przyczyn wilgoci i rodzaju grzyba należy podjąć odpowiednie kroki, aby pozbyć się problemu
Jak można skutecznie zabezpieczyć mury przed zawilgoceniem i zagrzybieniem?
Jednym ze skutecznych sposobów na zapobieganie pojawiania się wilgoci i grzybów na murach, jest wykonanie odpowiedniej izolacji fundamentów. Ważne jest, aby przed rozpoczęciem prac dokładnie przygotować i oczyścić wybraną powierzchnię. Następnie należy wybrać odpowiednią grubość izolacji do rodzaju gruntu. Prawidłowo wykonania izolacji murów zabezpiecza budynek przed podciąganiem kapilarnym wody, przed wodą gruntową i wodą opadową. W efekcie obiekt jest zabezpieczony przed pojawianiem się wilgoci i grzybów.