Remont remontowi nierówny. Zakres i skomplikowanie napraw w dużej mierze zależą od rodzaju tarasu oraz usterek, które pojawiły się po latach użytkowania. Niekiedy wystarczy wymiana samej posadzki, innym razem nie obędzie się bez remontu warstwy izolacyjnej. Zaś w krytycznych sytuacjach, gdy uszkodzeniu uległa nie tylko warstwa wierzchnia, ale także konstrukcja tarasu, przygotuj się na jego rozbiórkę i budowę na nowo.

Na czym polega remont tarasu? Jak przeprowadzić go dobrze w zależności od zabudowy? Wszystkiego dowiesz się z artykułu.

Od czego zależy żywotność tarasu?

Mimo że taras to piękna ozdoba każdego domu, jest też najbardziej narażony na usterki. Dlaczego? Ponieważ oprócz obciążeń jest wystawiony na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Deszcz, śnieg i piekące słońce, a razem z nimi wysokie i niskie temperatury — wszystko to sprzyja uszkodzeniom. Tym bardziej, jeśli taras nie posiada zadaszenia.

Dlatego tak wiele zależy od jego konstrukcji i umiejętności fachowców. W trudnych warunkach bardzo szybko wychodzą na wierzch różne niedociągnięcia w sztuce budowlanej. Profesjonalne wykonanie poszczególnych etapów jak np. hydroizolacja tarasu, wpływa na późniejszą wytrzymałość i żywotność konstrukcji. Nie lekceważ nawet drobnych uszkodzeń, bo te naprawisz jeszcze stosunkowo małymi kosztami. Będzie dużo gorzej, jeśli pozwolisz zniszczeniom postępować.

Jak rodzaj i konstrukcja tarasu wpływa na remont?

Inaczej podejdziesz do remontu tarasu na betonowej płycie, a inaczej do tego, który znajduje się nad pomieszczeniem. Dlatego poniżej znajdziesz krótki opis najpopularniejszych rodzajów tarasów i najczęstszych usterek, które w nich występują.

Taras na płycie betonowej

Betonowe podłoże ma swoje zalety, ale znajdzie się też kilka wad. Jednym z największych problemów jest uszkodzona płyta nośna. Często różne usterki przytrafiają się również posadzce, ale to już mniejszy kłopot. Najważniejsze jest to, że nie możesz bagatelizować takich uszkodzeń — szczególnie pęknięć.

To właśnie przez nie woda dostaje się głębiej i niszczy warstwy tarasu. Im dłużej zwlekasz z naprawą takich rzeczy, tym więcej problemów przysporzysz sobie w przyszłości.

Taras nad pomieszczeniem

W przypadku tarasów, które znajdują się nad pomieszczeniem, najważniejsza jest izolacja przeciwwodna tarasu. Paradoksalnie to właśnie ona sprawia najwięcej problemów, co objawia się zaciekami w pomieszczeniu. Istnieją dwa główne powody takiej usterki:

  • źle uszczelniona krawędź tarasu lub styk ze ścianą budynku, albo
  • uszkodzona izolacja.

W pierwszym przypadku pierwszym naprawa wymaga jedynie uszczelnienia strefy brzegowej tarasu. W drugim problem jest już poważniejszy i będzie konieczna wymiana całej izolacji. Pamiętaj, że w przypadku wykonywania izolacji tarasu nad pomieszczeniem ogrzewanym oprócz hydroizolacji układamy jeszcze ocieplenie z polistyrenu ekstrudowanego lub styropianu!

Taras na gruncie

Tego typu tarasy najczęściej mają problemy z konstrukcją. Jeśli jest niestabilna, nie obejdzie się bez rozbiórki całej zabudowy i stawiania nowej. Proces ten nie jest aż tak skomplikowany, jak mogłoby się wydawać.

Gdy skończysz rozbiórkę, ponownie utwardzasz podłoże (dobrze, jeśli taras znajduje się na przepuszczalnym podłożu). Następnie układasz pasy geowłókniny, na których usypujesz warstwę żwiru lub kruszywa łamanego. Na to nachodzi podsypka cementowo-piaskowa oraz finalnie wierzch z płyty lub kostki betonowej.

Tarasy drewniane

Na gruncie zwykle stawia się także taras drewniany. Służą do tego bloczki fundamentowe, na których montujemy elementy z drewna.

W ich przypadku największym problemem jest wadliwa izolacja lub jej całkowity brak. Drewno bez odpowiedniej ochrony niszczeje. W kontakcie z wilgotnym betonem ulega korozji i szybko będzie wymagało naprawy lub wymiany. Niektórzy zastępują izolację metalowymi kątownikami, na których montują legary.

Taras kompozytowy

Jeśli i tak czeka cię remont, zastanów się nad sposobem, w jaki zostanie wykonany taras. Może to dobra okazja, aby zastąpić tradycyjne układanie płytek lub wrażliwe drewno i pokryć powierzchnię tarasu panelami kompozytowymi? To rozwiązanie zapewnia maksymalną wygodę i dobrze się prezentuje.

Panele składają się z mieszanki drewna i PVC, dzięki czemu wyglądają naturalnie, ale nie odbarwiają się i nie zniekształcają. Nie wymagają też żadnego specjalnego podkładu.

Są dostępne w zestawach do samodzielnego montażu na betonowym podłożu lub kostce brukowej. Wkrętami mocujesz legary, a na nich umieszczasz klipy montażowe, w które finalnie wkręcasz profile.

Remont tarasu krok po kroku

Zastanawiasz się, jak od A do Z przebiega gruntowny remont tarasu? W takim razie czytaj dalej. Przygotowaliśmy dla ciebie krótki poradnik, który przeprowadzi cię przez cały proces na przykładzie tarasu na płycie betonowej z nawierzchnią z płytek ceramicznych.

Przed rozpoczęciem prac zabezpiecz teren wokół domu, aby przypadkiem na ścianie elewacji lub w ogrodzie nie pojawiły się niechciane szkody.

Skucie starej nawierzchni

Remont tarasu rozpoczynamy od uporania się ze starymi płytami tarasowymi. Skuwamy je, a przed przystąpieniem do dalszych prac dokładnie oczyszczamy nawierzchnię.

Wyrównujemy powierzchnię tarasu

Wykonujemy nową i równą wylewkę betonową. Pamiętamy przy tym o warstwie spadkowej płyty nośnej. Jeśli takowa nie istnieje, samodzielnie ją wykonujemy. Ogólnie przyjmuje się, że kąt 1-2% jest optymalny dla warstwy spadkowej.

Montujemy profile okapowe

Gdy powierzchnia będzie gotowa, przechodzimy do montażu profili okapowych. Do wykańczania brzegów tarasu używa się specjalnych profili tarasowych czołowych, w skład których wchodzą:

  • odcinki proste,
  • narożniki,
  • łączniki.

Montujemy je za pomocą kołków, przy czym ważne jest, abyśmy zachowali przerwę dylatacyjną (ok. 2 mm) między elementami. Na koniec umieszczamy w profilach kołnierz PVC, który sprawi, że krawędzie tarasu szczelnie połączą się z membraną PVC.

Kładziemy warstwę izolacji podpłytkowej

Najpierw rozkładamy geowłókninę, która zabezpieczy izolację przed przebiciami. Dopiero wtedy możliwe jest bezpieczne ułożenie izolacji podpłytkowej z membrany PVC (możemy też użyć papy na osnowie z włókien szklanych lub płynnej folii). Elementy membrany łączymy ze sobą i z profilami poprzez zgrzewanie.

Ile warstw izolacyjnych powinniśmy położyć? Maksymalnie dwie. W zupełności wystarczą, aby zapobiec przenikaniu pod płytki wilgoci z gruntu.

Kończymy remont tarasu, czyli układamy posadzkę

Istnieje kilka sposobów układania płytek. Możemy to zrobić na:

  • zaprawie cementowej,
  • zaprawie klejowej,
  • podkładkach tarasowych.

Ostatni sposób jest najnowocześniejszy i skuteczniej chroni przed naprężeniami, ale jeśli skorzystamy z zaprawy elastycznej, efekt będzie podobny. Co więcej, zaprawy możemy wzmocnić zbrojeniem rozproszonym lub dodatkiem preparatu uszczelniającego, który podwyższy mrozoodporność. Nic też nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy użyli zaprawy wodoszczelnej.

Pamiętajmy, żeby korzystać z mrozoodpornych płytek, bo tylko one nadają się do stosowania na zewnątrz. Istotna jest także ich wielkość. Obciążenia i naprężenia lepiej znoszą płytki o niezbyt dużych rozmiarach (bok 20-30 cm). Zachowajmy także szczeliny dylatacyjne na styku tarasu i ściany budynku oraz wokół słupków balustrady. Uzupełnia się je elastycznym materiałem (np. silikonem).

ustawienia ciasteczek