Iniekcje są najczęściej stosowane w celu uszczelniania przeciekających lub wilgotnych ścian i fundamentów budynków. Odpowiednio dobrana i wykonana iniekcja może skutecznie zatrzymać wodę, która przedostaje się przez szczeliny lub pęknięcia konstrukcji. Jakie są główne rodzaje iniekcji? Czym wyróżniają się poszczególnie iniekcje? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Czym charakteryzują się iniekcje ciśnieniowe i krystaliczne?

Popularnymi rodzajami iniekcji są iniekcje ciśnieniowe i krystaliczne. Iniekcja ciśnieniowa to metoda izolacji przeciwwodnej, która polega na wstrzykiwaniu przez szereg nawiertów specjalnych substancji uszczelniających, takich jak żywica epoksydowa lub poliuretanowa. Są to substancje, które po stężeniu wzmacniają i uszczelniają konstrukcję. Z kolei iniekcja krystaliczna to metoda, która polega na wykonaniu wtórnej izolacji poziomej i pionowej w fundamentach zawilgoconych z powodu kapilarnego podciągania wody. Zarówno iniekcja ciśnieniowa, jak i krystaliczna są skuteczne w zatrzymywaniu przecieków i wilgoci w budynkach, a ich wybór zależy od konkretnych warunków i potrzeb.

Jakie można wyróżnić inne rodzaje iniekcji?

Wśród iniekcji fundamentów można też wyróżnić iniekcję kurtynową, która polega na wywierceniu na wylot sieci otworów, przez które wtłacza się preparat iniekcyjny izolujący od wilgoci. Po zastygnięciu tworzy on powłokę uszczelniającą pomiędzy ścianą a gruntem. Kolejnym rodzajem iniekcji jest iniekcja strukturalna. Jest to metoda iniekcji pionowej, która polega na wypełnieniu całej struktury muru preparatem uszczelniającym. Najczęściej są to krzemiany, żele akrylowe lub emulsje silikonowe. Ważne jest, aby za każdym razem metodę iniekcji dostosować do indywidualnego przypadku.

ustawienia ciasteczek